İSTANBUL’DA “SPOR BİRLİKTE GÜZEL!” ETKİNLİĞİNDE BİR ARADAYDIK!

İSTANBUL’DA “SPOR BİRLİKTE GÜZEL!” ETKİNLİĞİNDE BİR ARADAYDIK!

Engelliler için değil, engellilerle birlikte spor yapıyoruz.

Fiat Engelsiz Hareketi, fark yaratan etkinliklerine tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlik zincirimize yeni bir halkayı 13 Mayıs günü İstanbul Zeytinburnu'nda ekledik. Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri park alanında düzenlenen etkinliğimiz, Fiat Otomotiv ana sponsorluğunda Engelsiz Dayanışma Derneği'nin iş birliğiyle gerçekleşti.

“SPOR BİRLİKTE GÜZEL” sloganı çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, “Engelliler için değil, engellilerle birlikte spor yapıyoruz” temasına yönelik spor karşılaşmaları düzenlendi. Engelli bireylerle herhangi bir engeli olmayan bireylerin bir arada spor yapmaları, bir arada yaşama ve bir arada spor yapma konusunda duyarlılığı artıran bir farkındalık çalışması oldu.

“Spor Birlikte Güzel” etkinliğinde engelliler ve engeli olmayanların bir araya gelmeleri, engelli ayrımcılığını ortadan kaldırdı. Ayrıca spor alanlarının engellilerin de birlikte spor yapabilmesi için engelsiz erişilebilir mimaride olması konusunda farkındalık yaratmaya çalıştık. Engelli bireyleri spor hayatına katılmaya teşvik eden etkinliğimiz, oldukça ilgiyle karşılandı.

Etkinlikte farklı spor dallarında karşılaşmalar düzenlendi.

 

            1- TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL MAÇ

Tekerlekli sandalye basketbolcuları ile engeli olmayan bireyler, karma takımlar oluşturarak maç yaptılar. Karşılaşmada, engeli olmayanlar, tekerlekli spor sandalyesine oturarak oyuna katıldılar.

 

            2- AMPÜTE FUTBOL MAÇI

 

Ampüte futbolcular ile engeli olmayanlar karma takımlar oluşturarak maç yaptı. Engeli olmayanlar, bir ayaklarını ampüteymiş gibi kullanmadan, tek ayak üstünde ve çift bastonla oynadılar. Ampute olarak tespit edilen ayağını yere basan oyuncuya faul verildi.

 

            3- TEKERLEKLİ SANDALYE MASA TENİSİ MAÇLARI

Engeli olmayanlar, tekerlekli sandalyelere oturarak tekerlekli sandalye kullananlarla masa tenisi maçları yaptı.

 

            4- OTİZMLİ BİREYLERLE MASA TENİSİ TURNUVASI

Engeli olmayan bireyler, otizmli bireylerle masa tenisi turnuvasında yarıştılar.

Heyecanlı maçlar sonrasında katılımcılara katılım belgeleri ve madalyalar yanı sıra tişört ve şapkalar hediye edildi.

Başarıyla geçen etkinlikte katılımcılar, özel donanımlar sayesinde engel grupları için uygun hale getirilen araçlarla engelsiz test sürüşleri gerçekleştirdiler. Özel donanımlı araçlar, test sürüşüne katılan 15 engelli bireyden tam not aldı.

 

 

Etkinlik Tarihi : 13/05/2017